Slovenčina
 

Pestovanie paradajok

 

Vybudovanie skleníka na pestovanie paradajok súvisí s prípravou novej ťažobnej kapacity, ktorá bola spustená do prevádzky v novembri 2009. Prebytočné teplo z  tepelnej centrály a tepelnú energiu banských vôd spoločnosť efektívne zhodnocuje v skleníkoch na pestovanie paradajok. Technológia pestovania je na báze hydroponického roztoku. Priesady sú vysadené do pestovateľských matracov z  minerálnej vaty. Ide o takmer ekologické pestovanie. Boj proti škodcom je formou biologického boja – nasadením predátorov požierajúcich škodcov. Rastliny opeľujú čmeliaky.

DSC0021              DSC0206 

 

Ročným objemom produkcie sa spoločnosť radí k najväčším pestovateľom veľkoplodých paradajok na Slovensku. V roku 2023 vypestovala celkovo 1 270 000 kg paradajok. Najväčší podiel 1 032 000 kg mali veľkoplodé paradajky odrody PROSPANO. Za nimi objemom 238 000 kg nasledovali obľúbené koktejlové paradajky odrôd AMELIOSO a LUCIOSO a 630 kg cherry paradajok odrody HYRULE. 

AGRO GTV je držiteľom certifikátu GLOBAL G. A. P., ktorý je nevyhnutným predpokladom vývozu čerstvého ovocia a zeleniny do krajín Európskej únie. Je zárukou monitorovania výroby a potvrdením, že produkty sú zdravotne nezávadné. Spoločnosť je členom odbytového družstva OVOZELA. Najväčšia časť produkcie (94%) smeruje prostredníctvom OVOZELY (https://www.ovozela.sk/farmy#Farma-Novaky) do veľkoobchodných reťazcov a siete predajní.

Prednosťou „baníckych“ paradajok je ich kvalita a ekologické pestovanie. Na rozdiel od dovozových AGRO GTV  oberá len paradajky, ktoré dozreli na koreni, nie v skladoch bez slnka, vďaka čomu si zachovávajú jedinečnú plnú chuť a vôňu.

Zo skleníka sa k zákazníkom dostávajú len čerstvo obraté tvrdé plody, pravej chuti a vône paradajok. Zárukou ich zrelosti  je strapcovitý zber. Strapce sú regulované na 5 plodov, čím je zabezpečené rovnomerné dozrievanie celého strapca. Čím sú plody zrelšie, tým je v nich  vyšší obsah cenných látok prospešných pre zdravie.  Ich pravidelná konzumácia spevňuje štruktúru buniek, posilňuje srdce, trávenie, chráni sliznice,  pôsobí preventívne proti infekciám a ochoreniam. Paradajky sú cenené aj ako  zdroj antioxidantov chrániacich bunky pred voľnými radikálmi

Od roku 2021 došlo k zlúčeniu rastlinnej výroby Nováky a Handlová, čím sa pestovateľská plocha AGRO GTV rozšírila na 34 416 m2.

Pozrite si ako prebieha ekologické pestovanie paradajok v Novákoch:

https://www.youtube.com/watch?v=zlONFwrCplM

DSC0186© Copyright 2004-2024 - Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. - všetky práva vyhradené | mapa stránky | kontakty | späť