Slovenčina
 

Pestovanie paradajok

 

Vybudovanie skleníka na pestovanie paradajok súvisí s prípravou novej ťažobnej kapacity, ktorá bola spustená do prevádzky v novembri 2009. Prebytočné teplo z  tepelnej centrály a tepelnú energiu banských vôd spoločnosť efektívne zhodnocuje v skleníkoch na pestovanie paradajok. Za 10 rokov pestovania bolo v skleníkoch odštepného závodu AGRO GTV vypestovaných 13 miliónov kg paradajok.

DSC0021              DSC0206 

 

Celková produkcia v roku 2020, na pestovateľskej ploche 28 500  m2 , dosiahla 1 234 971 kg. Najväčšiu časť, 72%, tvoria odrody Merlis a Aruba, čím sa spoločnosť radí k najväčším pestovateľom veľkoplodých paradajok na Slovensku. Sortiment podielom 27% dopĺňajú koktailové paradajky Briosso, zvyšné 1% obľúbené cherry  a ostatné odrody.

AGRO GTV je držiteľom certifikátu GLOBAL G. A. P., ktorý je nevyhnutným predpokladom vývozu čerstvého ovocia a zeleniny do krajín Európskej únie. Je zárukou monitorovania výroby a potvrdením, že produkty sú zdravotne nezávadné. Spoločnosť je členom odbytového družstva OVOZELA. Najväčšia časť produkcie (94%) smeruje prostredníctvom OVOZELY (https://www.ovozela.sk/farmy#Farma-Novaky) do veľkoobchodných reťazcov a siete predajní.

Prednosťou „baníckych“ paradajok je ich kvalita a ekologické pestovanie. Na rozdiel od dovozových AGRO GTV  oberá len paradajky, ktoré dozreli na koreni, nie v skladoch bez slnka, vďaka čomu si zachovávajú jedinečnú plnú chuť a vôňu.

Od roku 2021 došlo k zlúčeniu rastlinnej výroby Nováky a Handlová, čím sa pestovateľská plocha AGRO GTV rozšírila na 34 416 m2.

 Pozrite si ako prebieha ekologické pestovanie paradajok v Novákoch:

https://www.youtube.com/watch?v=zlONFwrCplM

DSC0186© Copyright 2004-2023 - Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. - všetky práva vyhradené | mapa stránky | kontakty | späť