Slovenčina English
 

Strojárska výroba

 

    Výrobný program strojárskeho závodu Banská mechanizácia a elektrifikácia Nováky  bol spočiatku zameraný na výrobu strojných zariadení a náhradných dielov pre potreby banskej prevádzky,  opravy výstuží, raziacich a dobývacích kombajnov a rôznych mechanizmov. 
          Znižovanie objemu vyťažených zásob a útlm banskej činnosti podnietili vedenie spoločnosti, aby začalo s inováciou výrobného programu aj na nebanskú techniku.Produkcia ostatnej strojárskej výroby smerovala do Českej republiky, Rakúska, Švédska, Nemecka, Poľska, Francúzska. Išlo o  rôzne zvarence, šnekové dopravníky, komponenty pre železničnú dopravu, súčasti špeciálnej transportnej techniky, časti rýpadiel aj kompletné stroje – drviče stavebného materiálu.   

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      V roku 2023 strojársky závod BME vyrábal pre švédskeho zákazníka šnekové dopravníky z nerezovej ocele pre papierenskú výrobu. Výrobky banskej techniky, séria 250 kusov závalových štítov, boli určené pre uhoľné bane v USA. Súpravy transportnej techniky našli uplatnenie v soľných baniach v Poľsku. Pre nemecký koncern boli dodávané základové rámy pre stavbu liniek na výrobu plastových fólií a baliaceho materiálu. Pre českého odberateľa mobilné bednenie na stavbu diaľničných tunelov.  

     Rozsiahle výrobné priestory, technologické zariadenia, existujúca infraštruktúra, vrátane možnosti operatívnej prepravy výrobkov po železnici, ako aj odborný tím a dlhoročné skúsenosti zamestnancov, sú dôvodom, pre ktorý Hornonitrianske bane zaradili strojársky program medzi svoje prioritné projektové zámery na podporu zamestnanosti v regióne hornej Nitry v rámci Akčného plánu transformácie hornej Nitry, prijatého vládou SR 3. júla 2019 (uznesenie 336/2019).

Bližšie informácie nájdete na stránkach odštepného závodu 

Banská mechanizácia a elektrifikácia
© Copyright 2004-2024 - Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. - všetky práva vyhradené | mapa stránky | kontakty | späť