Slovenčina
 

Pamätník obetiam banských nešťastí na hornej Nitre

Untitled document

Baníctvo na hornej Nitre má storočnú tradíciu. Tri bane v regióne hornej Nitry napísali kus slávnej, ale i smutnej histórie. Pri plnení pracovných povinností za sto rokov ťažby vyhasli životy viac ako štyroch stoviek baníkov. V regióne hornej Nitry doposiaľ chýbal priestor, kde by bolo možné uctiť si pamiatku obetí banských nešťastí aj z ďalších baní - Cigeľ a Nováky. Symbolicky k prvému výročiu tragickej udalosti v Bani Nováky zo 16. novembra 2006 – prievalu zvodnelých nadložných hornín v 7. ťažobnom úseku, kedy vyhasli životy štyroch baníkov, sa Hornonitrianske bane Prievidza v spolupráci s mestom Handlová rozhodli vytvoriť spoločné pietne miesto, na ktorom by bolo možné vzdať hold pamiatke všetkých obetí banských nešťastí na hornej Nitre. 17. novembra 2007 bol položený na cintoríne v Handlovej základný kameň nového monumentu. Slávnostného odhalenia pamätníka sa 30. augusta 2008 zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič. Každoročne, pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov sa pri tomto monumente koná piety akt kladenia vencov pri pamätníku obetiam banských nešťastí.

Centrálnym motívom pamätníka je reliéf z umelého mramoru doplnený o sedem mramorových tabúľ osadených v pylónoch. Na nich sú vyryté mená baníkov, ktorí zahynuli pri výkone povolania v baniach Handlová, Cigeľ a Nováky. Pylóny sú zhotovené z kameňa, ktorým boli vydláždené cesty v baníckej kolónii a baníci po nich každodenne kráčali za prácou. Na výstavbe pamätníka pracovali banícki dôchodcovia pod dohľadom autora reliéfu, bývalého baníka, známeho handlovského umeleckého rezbára Jána Procnera.

Hornonitrianske bane Prievidza a mesto Handlová aj touto formou vyjadrili poctu pamiatke baníkov, ktorí pri práci stratili to najcennejšie – ľudský život. Banícka a nebanícka verejnosť získala možnosť uctiť si pamiatku tých, ktorých životy vyhasli pri plnení pracovných povinností.





© Copyright 2004-2021 - Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. - všetky práva vyhradené | mapa stránky | kontakty | späť